Polish (Poland)English (United Kingdom)

Dzień Milczenia Drukuj Email
środa, 13 kwietnia 2005 11:12


Prawo do poszanowania własnej tożsamości, prawo głośnego wyrażania swoich potrzeb, pragnień, dążeń i marzeń jest jednym z podstawowych praw człowieka. Niestety, pomimo konstytucyjnych gwarancji wolności i równości konstytucyjnych zakazu dyskryminacji, także i w Polsce wielu ludzi, czuje się niepotrzebnych, odrzuconych i wykluczonych ze społeczeństwa. Wielu lęk przed słownym lub fizycznym atakiem, strach przed wyśmianiem, poniżeniem lub pominięciem i obawa przed staniem się ofiarą przemocy skłania do porzucenia własnej tożsamości, do milczenia. Wierząc głęboko, że twórczy potencjał tkwiący w każdym człowieku powinien być spożytkowany dla dobra całego społeczeństwa i że stanie się tak dopiero wówczas, gdy pokonamy strach przed odmiennością, a tym, którzy czują się „inni” zapewnimy poczucie bezpieczeństwa, zapraszamy do udziału w ogólnoświatowej akcji „Dzień Milczenia”.
Zaproszenie nasze kierujemy przede wszystkim do wielu działających organizacji działających na rzecz poszanowania praw człowieka i zwalczania dyskryminacji. Kierujemy je do każdego człowieka, któremu bliskie są ideały społeczeństwa wolnych i równych obywateli.
Inicjatywa „Dzień Milczenia” powstała w 1996 roku na Uniwersytecie Wirginii, by następnie, w ciągu kilku lat objąć wszystkie ośrodki uniwersyteckie w Stanach Zjednoczonych. Teraz, 13 kwietnia w manifestacji udział bierze wiele tysięcy studentów i uczniów na całym świecie.
W Polsce Dzień Milczenia organizowany jest po raz pierwszy – jako Dzień sprzeciwu wobec dyskryminacji. Nasze milczenie ma skłonić do refleksji i próby wsłuchania się w głosy tych, których na co dzień nie słyszymy. Honorową Patronką Akcji jest Wiceprezes Rady Ministrów, Pani Izabela Jaruga Nowacka.
Uczestniczyć w Dniu Milczenia można na wiele sposobów.
Pierwszym jest aktywne włączenie się w samą akcję, poprzez ściągnięcie z działu - Do ściągnięcia - na naszej stronie projektu ulotki, wydrukowania go, powielenia a następnie zachowanie milczenia 13 kwietnia, od godziny 10:00 do 13:00. Jednocześnie można zrobić koszulkę z logo akcji (logo dostępne w dziale Do ściągnięcia na naszej stronie ) lub przykleić na zwykłą koszulkę kartki z napisem: Uczestniczę w Dniu Milczenia. Osobom, które w Dniu Milczenia będą próbowały nawiązać z nami kontakt, zamiast słów wręczamy ulotkę informującą o akcji.
Innym sposobem przyłączenia się do nas jest nagranie na poczcie głosowej swojego telefonu komórkowego komunikatu następującej treści: “Przepraszam, ale nie odbieram telefonu dzisiaj w godzinach 10-13, gdyż uczestniczę w akcji Dzień Milczenia. Pragnę w ten sposób zaprotestować przeciwko dyskryminacji wszystkich, którzy czują się wykluczeni ze społeczeństwa.”
Trzecim sposobem jest zamieszczenie na swojej stronie internetowej, lub opisie w komunikatorze internetowym adresu naszej strony www.dayofsilence.x.wp.pl
Najważniejsze jednak jest to, by powiadomić o akcji jak najwięcej osób. Tym sposobem zwrócimy uwagę społeczeństwa na problem dyskryminacji i wykluczenia spośród nas olbrzymiej liczby osób.
Dlatego zwracamy się z uprzejmą prośbą do wszystkich ludzi, środowisk i organizacji o aktywne włączenie się do naszej akcji.
Wierzymy, że razem możemy zmienić świat!

Więcej informacji o naszej akcji, oraz materiały znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej: www.dayofsilence.x.wp.pl

Zapraszamy jednocześnie na konferencję prasową, która odbędzie się 13 kwietnia o godzinie 9.30 pod budynkiem Polskiej Agencji Prasowej, od strony ulicy Mysiej.

Z wyrazami głębokiego szacunku
Organizatorzy.
www.dayofsilence.x.wp.pl
 

Kup gadżet
Miśkowy Sklep
Wsparcie dla serwisu

Komentarze zdjęć:
Miśkowy Sklep