Polish (Poland)English (United Kingdom)

Miśkowy Sklep
Hiszpański polityk do Polski: Wynocha z UE! Drukuj Email
poniedziałek, 11 czerwca 2007 11:53


Ambasada RP w Madrycie odebrała ponad setkę listów i dziesiątki telefonów od obywateli Hiszpanii przeciw wypowiedzi przedstawiciela rządzącej w Hiszpanii partii socjalistycznej (PSOE) Pedro Zerolo, który wezwał do wykluczenia Polski z Unii Europejskiej za rzekome prześladowanie homoseksualistów. Hiszpański polityk do Polski: Wynocha z UE!
PAP2007-06-06, ostatnia aktualizacja 2007-06-06 16:49 Ambasada RP w Madrycie odebrała ponad setkę listów i dziesiątki telefonów od obywateli Hiszpanii przeciw wypowiedzi przedstawiciela rządzącej w Hiszpanii partii socjalistycznej (PSOE) Pedro Zerolo, który wezwał do wykluczenia Polski z Unii Europejskiej za rzekome prześladowanie homoseksualistów.
Poinformowała o tym w środę attache prasowa ambasady Monika Domańska.

Zerolo, sekretarz ds. społecznych w PSOE, jest również działaczem ruchu homoseksualistów. Wywołał skandal dyplomatyczny w stosunkach z Polską, wzywając do wyrzucenia naszego kraju z UE za politykę edukacyjną rzekomo prześladującą homoseksualistów.

"Unia Europejska nie jest bankiem, do którego chodzi się jedynie po subwencje. Jeśli nie ma poszanowania dla określonych wartości obywatelskich i republikańskich - wynocha z Unii Europejskiej! Tam są drzwi!" - powiedział podczas ubiegłotygodniowej debaty na temat "prześladowania" homoseksualistów za czasów Franco i transformacji ustrojowej.

Według Zerolo "wartości obywatelskie i republikańskie" realizuje socjalistyczny rząd w Hiszpanii, który zezwolił na małżeństwa osób tej samej płci i adopcję przez nie dzieci.

"Na Warszawę mamy iść!"

Zerolo skrytykował decyzję polskich władz w sprawie zakazu propagowania homoseksualizmu w szkołach. W Hiszpanii rząd wprowadza obecnie do szkół przedmiot o nazwie "wychowanie obywatelskie", które uczy o "różnych orientacjach seksualnych" i "różnych modelach rodziny" - heteroseksualnej i homoseksualnej.

Zerolo wskazał na Polskę jako najbliższy teren walki ruchu gejowskiego i namawiał zebranych, by wybrali się do Warszawy 7 lipca, by "uczestniczyć w manifestacji razem z gejami, lesbijkami, transeksualistami i biseksualistami". "Na Warszawę mamy iść!" - nawoływał.

Według Zerolo "Polska to dowód, że trzeba być czujnym", bo obok "wysp równości", czyli Hiszpanii premiera Zapatero, "są jeszcze Bushowie, Aznarowie i Kaczyńscy".

Zerolo nie szczędził słów krytyki pod adresem "wszystkich Kościołów", a hiszpańską hierarchię katolicką porównał do imamów w Iranie i hierarchii żydowskiej w Izraelu. "Fundamentaliści religijni to prawdziwi wrogowie sprawy gejowskiej" - powiedział.

Na antypolskie wypowiedzi odpowiedziała ambasador RP w Madrycie Grażyna Bernatowicz. "Polska jest państwem prawa, gdzie nikogo się nie dyskryminuje, co jednak nie oznacza, że polski rząd jest zobowiązany do promowania pewnych postaw" - zaznaczyła polska ambasador.

Bernatowicz wyraziła zdumienie pomysłem Zerolo wyrzucenia Polski z UE. "Na jakiej podstawie prawnej opiera się to żądanie?" - zapytała.

Ambasador podkreśliła, że Polska od początku traktuje Unię jako projekt polityczny, a nie tylko bank funduszy. Przypomniała, że to właśnie Hiszpania najwięcej skorzystała na subwencjach unijnych.

Do polsko-hiszpańskiego skandalu dyplomatycznego doszło w końcu maja. Tymczasem na 15 czerwca zapowiadana jest wizyta premiera Zapatero w Polsce.

Źródło gazeta.pl
 

Kup gadżet
Miśkowy Sklep
Wsparcie dla serwisu

Komentarze zdjęć:
Miśkowy Sklep