Polish (Poland)English (United Kingdom)

Rzeczpospolita: Kobiety i geje gorzej prowadzą? Drukuj Email
poniedziałek, 07 stycznia 2008 10:59


Badania potwierdziły stereotyp. Naukowcy dowodzą, że najlepszymi kierowcami są heteroseksualni mężczyźni.
Badania zostały przeprowadzone przez zespół psychologów z Uniwersytetu Królowej Marii w Londynie. Przebadali oni za pomocą najnowszej techniki komputerowej 140 osób obu płci i orientacji seksualnych. Wyniki okazały się bardzo niepoprawne politycznie i wpisały w nieprzychylny dla kobiet stereotyp.Badania wykazały, że kobiety – ale także geje – dużo gorzej radzą sobie za kółkiem niż mężczyźni. Mają niedostatecznie rozwiniętą wyobraźnię przestrzenną i orientację w terenie, nie sprawdzają się w trudnych sytuacjach na drodze. Mają problemy z podejmowaniem szybkich decyzji.– Mężczyźni mają wyczucie kierunku, potrafią się lepiej kierować elementami krajobrazu. Wychodzi to w trudnych warunkach drogowych.

Kobiecie zajmuje dużo więcej czasu dotarcie do celu. Popełnia przy tym więcej pomyłek, choćby takich jak wybranie niewłaściwego skrętu – powiedział dziennikowi „Daily Telegraph” autor badań dr Qazi Rahman.Pragnący zachować anonimowość doświadczony warszawski kierowca w pełni zgadza się z dr. Rahmanem. – Za każdym razem, gdy widzę kobietę za kółkiem, zamiera mi serce. Nigdy nie wiem, w którą stronę skręci, trudno przewidzieć jej kolejny ruch – mówi. Eksperci ostrzegają jednak przed takimi uogólnieniami.

– Wyniki badań przeprowadzonych przez Brytyjczyków są zaskakujące. Kobietom zajmuje może nieco więcej czasu, żeby nauczyć się jeździć brawurowo, ale prowadzą tak samo jak mężczyźni. Powodują podobną liczbę wypadków i popełniają podobną liczbę wykroczeń. – powiedział „Rz” zastępca naczelnika sekcji ruchu drogowego z Cieszyna asp. szt. Ireneusz Korzonek.

Z wynikami badań dr. Rahmana nie zgadzają się również feministki i geje. – Czy tam, na uniwersytetach, oni nie mają się już czym zajmować i na co wydawać pieniędzy? Co za absurd. To jakby powiedzieć, że blondyni prowadzą lepiej od brunetów. Płeć i orientacja seksualna nie mają żadnego znaczenia na drodze – mówi w rozmowie z „Rz” Steve Bustin, znany angielski komik, homoseksualista.

Sprawa wywołała burzliwą dyskusję na stronie internetowej „Daily Telegraph”. „Wiele z nas świetnie prowadzi. A mężczyźni jeżdżą jak ciapy!” – oburzyła się Jo Clark. „Wczoraj zgubiłem się w mieście. Czy to znaczy, że jestem gejem?” – pytał Chris. „Geje zamiast skupić się na drodze, zajmują się układaniem włosów, utrzymaniem w ręku kawy i malowaniem oczu. Kobiety, no cóż, wiele z nich robi to samo” – napisała natomiast Katrina Bell.

Źródło : Rzeczpospolita
 

Kup gadżet
Miśkowy Sklep
Wsparcie dla serwisu

Komentarze zdjęć:
Miśkowy Sklep