Polish (Poland)English (United Kingdom)

Miśkowy Sklep
Muzułmanin-gej odniósł zwycięstwo Drukuj Email
środa, 21 maja 2008 10:48


Władze Wielkiej Brytanii przyznały azyl irańskiemu studentowi, któremu groziła deportacja z Wysp Brytyjskich. Mehdi Kazemi obawiał się, że po powrocie do Iranu czeka go egzekucja, gdyż jest homoseksualistą.

Mehdi Kazemi obawiał się, że po powrocie do Iranu czeka go egzekucja, gdyż jest homoseksualistą. - "Dokładnie analizujemy wszystkie sprawy, w których następują zmiany okoliczności. Postanowiliśmy przyznać Mehdiemu Kazemiemu prawo do pozostania w Wielkiej Brytanii ze względu na szczególne okoliczności towarzyszące jego sprawie" - poinformowało w pisemnym oświadczeniu brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Dziewiętnastoletni Kazemi przeprowadził się do Londynu by studiować język angielski w 2004 roku. Już przebywając w Wielkiej Brytanii odkrył, że jego przyjaciel i partner został aresztowany przez irańską policję, oskarżony o sodomię i powieszony. Obawiając się, że po powrocie do kraju podzieli jego los zaczął zabiegać o azyl w Wielkiej Brytanii. Jego wniosek został jednak w ubiegłym roku odrzucony. Sprawą Kazemiego zajął się wówczas Simon Hughes, deputowany brytyjskiego parlamentu. "Tak jak Mehdi i jego rodzina w Wielkiej Brytanii ogromnie cieszę się z decyzji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, na mocy której Mehdi Kazemi nie zostanie odesłany do Iranu i będzie mógł pozostać na Wyspach Brytyjskich. Przez ostatnie osiemnaście miesięcy argumentowałem, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie powinno odsyłać gejów i lesbijek do krajów, gdzie grozi im prześladowanie, tortury, a nawet śmierć" - napisał Hughes w wydanym oświadczeniu.

Peter Tatchell, z londyńskiej organizacji OutRage walczącej o prawa dla homoseksualistów stwierdził, że decyzja o przyznaniu azylu irańskiemu studentowi jest tylko połowicznym zwycięstwem. Zaznaczył,że Mehdi Kazemi otrzymał prawo pobytu w Wielkiej Brytanii na pięć lat. Po upłynięciu tego okresu będzie musiał ponownie przejść całą procedurę starania się o azyl. Dodał, że Mehdi pewnie nie otrzymałby azylu, gdyby jego przypadek nie został szeroko nagłośniony w mediach. Zaznaczył też, że jest wielu innych irańskich homoseksualistów ubiegających się o azyl, którym grozi deportacja do Iranu.
 

Kup gadżet
Miśkowy Sklep
Wsparcie dla serwisu

Komentarze zdjęć:
Miśkowy Sklep