Polish (Poland)English (United Kingdom)

Anglikanie chcą homoseksualnych księży Drukuj Email
czwartek, 16 października 2003 09:28


PAP - Ponad połowa wiernych Kościoła anglikańskiego popiera wyświęcanie homoseksualistów na księży - wynika z sondażu, jaki w niedzielę opublikował "Daily Telegraph".
52 procent anglikanów popiera wyświęcanie gejów. Natomiast 69 procent wyznawców Kościoła anglikańskiego uważa, że księżmi mogą zostawać homoseksualiści żyjący w celibacie. Z kolei jedna czwarta wiernych grozi, że wystąpi z Kościoła anglikańskiego lub przestanie uczestniczyć w mszach, jeśli posługę będzie pełnił kapłan-homoseksualista.

Tego samego dnia gejowo.pl informuje:

Zwierzchnicy Wspólnoty Anglikańskiej rozpoczęli w Londynie nadzwyczajne spotkanie, którego tematem jest budząca kontrowersje i grożąca rozłamem sprawa nominacji w USA biskupa-homoseksualisty.
Spotkanie zostało zwołane przez arcybiskupa Canterbury Rowana Williamsa po tym, gdy w sierpniu otwarcie przyznający się do homoseksualizmu Gene Robinson został mianowany biskupem diecezji New Hampshire.
Nominacja ta wzbudziła wielkie niezadowolenie wśród konserwatywnej części anglikanów. Niektóre Kościoły, wchodzące w skład wspólnoty, m.in. kościół nigeryjski, drugi co do wielkości wśród anglikanów, zagroziły opuszczeniem wspólnoty, o ile nominacja nie zostanie cofnięta.
Informacja o wyniku spotkania zostanie podana dopiero w czwartek po południu, ale zwolennicy obu stanowisk od kilku dni uczestniczą w spotkaniach przedstawiając swoje stanowisko. Głosowanie w sprawie Robinsona i homoseksualizmu nie jest przewidziane, zaś zwierzchnicy kościołów spróbują wypracować wspólne stanowisko.
Wspólnota Anglikańska, która składa się z 38 mających dużą niezależność Kościołów, liczy łącznie ok. 70 mln wiernych, z czego najwięcej jest w Anglii - 26 mln, a następnie w Nigerii - 17,5 mln.
 

Kup gadżet
Miśkowy Sklep
Wsparcie dla serwisu

Komentarze zdjęć:
Miśkowy Sklep