Polish (Poland)English (United Kingdom)

Grubaski żyją dłużej! Drukuj Email


Ludzie w wieku lat 70, którzy są klasyfikowani jako osoby z nadwagą żyją dłużej niż osoby uważane za zbudowane w normie, twierdzą naukowcy. Chociaż ludzie z umiarkowaną nadwagą wydają się żyć najdłużej. Duża nadwaga (otyłość) lub niedowaga ma najgorszy wpływ na zdrowie ludzi.


Co już wiemy?

Spojrzenie na czyjś wskaźnik masy ciała (BMI) jest szybkim sposobem dowiedzenia się, czy waga jest zdrowa. Wyniki są nieco surowe - testy te dają często mylące wyniki dla osób muskularnych. Zaletą BMI  jest to, iż jest łatwa w użyciu. Istnieje setki kalkulatorów BMI online. 

Przy interpretacji wskaźnika BMI wynik powyżej 25 jest zwykle uważany za nadwagę, a powyżej 30 wskazuje na otyłość. Wyższe BMI wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia problemów zdrowotnych ze względu na swoją wagę. Jednak badania wykonywane do tej dotyczyły raczej młodych i dorosłych w średnim wieku, więc trudno się dowiedzieć, czy BMI jest wiarygodnym wskaźnikiem zdrowia dla osób starszych.


Co nowego mówią badania?

Naukowcy zbadali prawie 10.000 Australijczyków w wieku od 70 do 75 lat. Osoby najmniej narażone na śmierć, były sklasyfikowane jako z nadwagą, w oparciu o BMI. Osoby o BMI rzekomo prawidłowym były nieco bardziej narażone na śmierć w trakcie badania, a najbardziej narażone na zgon były osoby z niedowagą i otyłością.


Jak wiarygodne są wnioski?

Możliwe jest, że dla osób otyłych, zwiększone ryzyko zgonu w trakcie badań pochodzi z wyższego prawdopodobieństwa uzyskania masy problemów zdrowotnych związanych np. z sercem.

Dla osób o mniejszej masie, chociaż może nie być to takie proste. Niezamierzone zmniejszenie masy ciała może być objawem wielu schorzeń, w tym niektóre z nich poważne jak rak, infekcje, czy choroby jelit.  

Aby starać się wziąć to pod uwagę, badacze analizowali wyniki, tym razem patrząc na "zdrowe" i "niezdrowe" osoby oddzielnie. Jednak i tak ludzie z nadwagą były najmniej narażone na śmierć w trakcie badania. Jednak nie da się dokładnie ustalić, jak waga miała wpływu na żywotność ludzi.


Skąd pochodzą z badania?

Badań ukazały się w Journal of the American Society Geriatrii, opublikowanych przez American Society Geriatrii. Fundusze pochodziły z National Health and Medical Research Council of Australia.


Co to znaczy dla mnie?

Być może w zwykły sposób interpretacji BMI nie ma zastosowania do osób starszych. Jedną z możliwości jest to, że wśród osób starszych, lekka nadwaga oznacza, że mają więcej wartości odżywczych i większą odporność na zachorowania.

Co mam teraz zrobić?

Jeśli obawiasz się o swoją wagę czy to z powodu nadwagi lub niedowagi najlepiej porozmawiaj z lekarzem. Niektórzy lekarze uważają, że najlepszą radą dla osób starszych jest utrzymanie aktywności fizycznej, rozsądna dieta i utrzymanie aktualnej wagi.


Źródło:
Flicker L, McCaul KA, Hankey GJ, et al. Wskaźnik masy ciała i przeżycie u mężczyzn i kobiet w wieku od 70 do 75. Journal of American Society Geriatrii. 2010. DOI: 10.1111/j.1532-5415.2009.02677.x

Artykuły pokrewne:

 

Kup gadżet
Miśkowy Sklep
Komentarze zdjęć:
Miśkowy Sklep