Polish (Poland)English (United Kingdom)

HOMOFOBIA. SPOJRZENIE Z BLISKA. Drukuj Email
czwartek, 06 listopada 2003 22:34


Przegląd "Homfobia. Spojrzenie z bliska" organizowany jest przez Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego w dniach 15-16 listopada w ramach cyklu filmowego "Tak wygląda nasz świat".
Projekt "Homofobia. Spojrzenie z bliska" został pomyślany jako wielowątkowa wypowiedź "na marginesie". Ta interdyscyplinarność jest założona i celowa, abyśmy pozwolili sobie szerzej spojrzeć na otoczenie z perspektywy queer (odmiennej).
Projekt nie jest wcale próbą konfrontacji, ale raczej zaproszeniem do "zapoznania" czy zwróceniem uwagi. Jest wskazaniem na inne, równoległe tożsamości, ich istnienie obok, jako jednych z, a jednocześnie nieodłącznych. Jest próbą kontynuowania toczącej się dyskusji o nienormatywnych orientacjach seksualnych, zjawisku homofobii oraz problematyce płci kulturowej i jej obecności w programach studiów, a dla niektórych zaproszeniem do podjęcia takiej rozmowy.

Jest wypowiedzią przeciw mniej lub bardziej świadomej marginalizacji potrzeb, a nawet podstawowych praw, jest - mam nadzieję - ważnym i cennym wystąpieniem przeciw dyskryminacji.

Zbyszek Sypniewski
Sobota, 15 listopada

Otwarcie - Izabela Jaruga - Nowacka - Pełnomocnik Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn

16.00 Prelekcje:

Kinga Dunin - Fałszywi przyjaciele
Katarzyna Bojarska-Nowaczyk - Homofobia pod lupą - o empirii, teorii i ogólnej dezinformacji
17.30 Projekcje filmowe:

"Jestem kim jestem" Polska 27 min.
"Mama Masza" Polska 35 min.
"Homofobia" Francja 52 min.
20.00 Panel dyskusyjny

Niedziela, 16 listopada

18.00 Prelekcje:

Paweł Leszkowicz - Sztuka kreacyjnej seksualności
Robert Kulpa - Kilka uwag o homoseksualizmie w kinie
19.30 Projekcje filmowe:

"Paragraf 175" USA 81 min.
"Lock Up Your Sons And Daughters" USA 82 min.


Na wszystkie projekcje i wykłady wstęp wolny.

MIEJSCE: Wszystkie wykłady i projekcje odbędą się na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Bażyńskiego 6, Gdańsk-Przymorze.

Informacje: www.ack.gda.pl tel. (0.58) 552 94 50
Koordynatorzy projektu:
Tomek Dziemianczuk
Zbyszek Sypniewski


Współpraca
Gdańskie Towarzystwo Promocji Kultury Akademickiej
Kampania Przeciw Homofobii

Wybór i opracowanie:
Zbyszek Sypniewski

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie.

do góryGoście:

Kinga Dunin - socjolog kultury, publicystka i krytyk literacki. Autorka pierwszej w Polsce książki feministycznej Tao gospodyni domowej i tomu esejów Karoca z dyni. Niedawno ogłosiła tom prozy publicystycznej Czego chcecie ode mnie wysokie obcasy?. Pisuje m.in. do Wysokich Obcasów i FA-artu.

Katarzyna Bojarska-Nowaczyk - psycholog. Wykłada na Uniwersytecie Gdańskim przedmioty z zakresu społeczno-kulturowych i biologicznych uwarunkowań seksualności człowieka, orientacji seksualnej i patologii seksualnej. Prowadzi badania empiryczne i pisze pracę doktorską na temat psychospołecznych korelatów i sytuacyjnych wyznaczników homofobii. Publikowała m.in. w Gazecie Wyborczej i Polityce.

Paweł Leszkowicz - wykładowca, eseista i krytyk sztuki. Studiował historię sztuki i gender studies na UAM, Courtauld Institute of Art w Londynie i New School University w Nowym Jorku. Obszarem jego specjalizacji i publikacji jest współczesna sztuka i kultura wizualna oraz towarzyszące im refleksje krytyczne.

Robert Kulpa - studiuje wiedzę o kulturze na UW i filmoznawstwo na UJ, gdzie przygotowuje pracę magisterską na temat New Queer Cinema. Interesują go współczesne przemiany w kulturze polskiej oraz funkcjonowanie w jej obrębie środowiska lesbijsko-gejowskiego. Teorię queer łączy z klasycznymi narzędziami i kateegoriami z zakresu antropologii kultury. Publikował m.in. w Kontekstach i Ha!arcie.W panelu dyskusyjnym udział wezmą także:

Izabela Jaruga-Nowacka - Pełnomocnik Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn
Ewa Graczyk - filolog, UG
Andrzej Leszczyński - filozof, UG
Robert Biedroń - Kampania Przeciw Homofobii
Robert Kowalczyk - psycholog, Śląska Akademia Medyczna, Katowice

Honorowy patronat
Izabela Jaruga-Nowacka
Pełnomocnik Rządu ds. Równego Statutu Kobiet i Mężczyzn
 

Kup gadżet
Miśkowy Sklep
Wsparcie dla serwisu

Komentarze zdjęć:
Miśkowy Sklep