Polish (Poland)English (United Kingdom)

SLD handluje ustawą o związkach z Kościołem? Drukuj Email
środa, 19 listopada 2003 16:25


"Trybuna": Projekt ustawy o legalizacji związków homoseksualnych trafi do parlamentu po 27 listopada, a projekt ustawy rozszerzającej prawo do aborcji najpóźniej w grudniu.

W październiku pojawiły się informacje o przyspieszeniu przez SLD prac nad rozszerzeniem prawa do aborcji i projektem ustawy o związkach homoseksualnych. Premier Leszek Miller tłumaczył wówczas, że obie sprawy znajdowały się w programie wyborczym Sojuszu. Nagłe nagłośnienie obu projektów "Trybuna" wiąże między innymi z próbą "osłodzenia" planu gospodarczego wicepremiera Hausnera, który spotkał się ze sprzeciwiem sporej części lewicy.

Perspektywa wpłynięcia do parlamentu obu projektów wywołała gwałtowną reakcję opozycji i Kościoła. który stanowczo domaga się zachowania obecnego prawa w sprawach aborcji i homoseksualistów. Rząd pilnie potrzebuje natomiast wsparcia dla planu Hausnera. W tej sytuacji w piątek doszło do posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu.

Wicepremier Hausner wyjaśniał swoje plany ograniczenia wydatków państwa, zaś strona kościelna podjęła kwestie projektów ustaw przygotowywanych przez posłów SLD. Pojawiły się spekulacje, że doszło do transakcji - rząd wyciszy dyskusję w Sojuszu wokół aborcji i legalizacji związków homoseksualnych, zaś Kościół oszczędzi Hausnera. Przedstawiciele SLD, z którymi rozmawiała "Trybuna" zdecydowanie się od tych spekulacji odcięli.
 

Kup gadżet
Miśkowy Sklep
Wsparcie dla serwisu

Komentarze zdjęć:
Miśkowy Sklep