Polish (Poland)English (United Kingdom)

Gazeta Wyborcza: Gorąco wokół praw gejów i lesbijek Drukuj Email
wtorek, 19 października 2004 10:34


Krakowskie Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Piotra Skargi zasypuje urzędników stanu cywilnego ulotkami. Nawołuje w nich, by protestowali przeciw ustawie o legalizacji związków homoseksualnych. Pisze o tym krakowskie wydanie Gazety Wyborczej opatrując tekst rysunkiem Andrzeja Zaręby z dwoma kopulującymi łosiami W Krakowie znów zaczyna się awantura wokół praw mniejszości seksualnych. Udzielający ślubów kierownicy urzędów stanu cywilnego dostali od krakowskiego Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Piotra Skargi specjalne przesyłki. - W kopercie znalazłem ulotki "Związki homoseksualne: parodia małżeństwa" i list od prezesa stowarzyszenia Sławomira Olejniczaka, który podburza nas do protestu przeciw projektowi ustawy o legalizowanych związkach partnerskich - słyszymy od pracownika USC w jednej podkrakowskich miejscowości. Olejniczak sugeruje w liście, że tradycyjne polskie rodziny są zagrożone demoralizacją "na skutek działań homoseksualnego lobby", a rozpatrywany przez parlamentarzystów projekt ustawy jest wymierzony w społeczny ład i "kręgosłup moralny naszego narodu". Do przesyłki dołączono gotowy tekst protestu adresowany do marszałka Sejmu Józefa Oleksego i kopertę zwrotną ze znaczkiem. Wystarczy się podpisać i wrzucić list do skrzynki.

Szef krakowskiego USC Edmund Olczak nie kryje oburzenia: - Nikt nie ma prawa w ten sposób naciskać na urzędników. Niezależnie od tego, o jaką sprawę chodzi. Olczak zapewnia, że choć sam też dostał przesyłkę od stowarzyszenia, na pewno nie włączy się do protestu.

Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej na swojej stronie internetowej deklaruje, że protesty odesłało ponad 300 urzędników z całego kraju i trafiły one już na biurko marszałka.

- Gdyby w naszym kraju obowiązywała ustawa o legalizacji związków partnerskich, to nie wyobrażam sobie sytuacji, gdy urzędnik odmawia realizowania tej ustawy. Akcja Stowarzyszenia im. Piotra Skargi to namawianie do łamania prawa, zanim jeszcze je uchwalono. Działania tego stowarzyszenia to krucjata przeciw osobom homoseksualnym - mówi Tomasz Szypuła, rzecznik Kampanii przeciw Homofobii, reprezentującej interesy gejów i lesbijek. Kampania na swoich stronach internetowych zachęca więc o przesyłanie do Sejmu i Senatu e-maili z apelem o przyspieszenie prac nad ustawą, która homoseksualistom pozwoli w urzędzie stanu cywilnego zawierać "rejestrowane związki partnerskie", dzięki czemu będą mogli m.in. tworzyć wspólnotę majątkową i dziedziczyć po sobie tak jak małżonkowie.
 

Kup gadżet
Miśkowy Sklep
Wsparcie dla serwisu

Komentarze zdjęć:
Miśkowy Sklep