Polish (Poland)English (United Kingdom)

Miśkowy Sklep
Dieta
Polska nie dla chaserków Drukuj Email
poniedziałek, 17 października 2011 09:31

Minister zdrowia Ewa Kopacz jeszcze w sierpniu ostrzegała, iż Polska dogania już takie potęgi otyłości jak Stany Zjednoczone i Niemcy. Jak to jednak przekłada się na statystyki i na co chaserki mogą liczyć w naszym kraju.

Wg Ewy Kopacz otyłością dotkniętych jest 20% polskich dzieci. Z kolei TVN przy okazji programu o wprowadzaniu podatku od żywności nie zdrowej podawał, iż 15% osób dorosłych posiada nadwagę.

 
Grubaski żyją dłużej! Drukuj Email

Ludzie w wieku lat 70, którzy są klasyfikowani jako osoby z nadwagą żyją dłużej niż osoby uważane za zbudowane w normie, twierdzą naukowcy. Chociaż ludzie z umiarkowaną nadwagą wydają się żyć najdłużej. Duża nadwaga (otyłość) lub niedowaga ma najgorszy wpływ na zdrowie ludzi.


Co już wiemy?

Spojrzenie na czyjś wskaźnik masy ciała (BMI) jest szybkim sposobem dowiedzenia się, czy waga jest zdrowa. Wyniki są nieco surowe - testy te dają często mylące wyniki dla osób muskularnych. Zaletą BMI  jest to, iż jest łatwa w użyciu. Istnieje setki kalkulatorów BMI online. 

Przy interpretacji wskaźnika BMI wynik powyżej 25 jest zwykle uważany za nadwagę, a powyżej 30 wskazuje na otyłość. Wyższe BMI wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia problemów zdrowotnych ze względu na swoją wagę. Jednak badania wykonywane do tej dotyczyły raczej młodych i dorosłych w średnim wieku, więc trudno się dowiedzieć, czy BMI jest wiarygodnym wskaźnikiem zdrowia dla osób starszych.

 Kup gadżet
Miśkowy Sklep
Komentarze zdjęć:
Miśkowy Sklep